Czym jest spawanie i jak wygląda proces spawania?
Spawanie – wydaje się banalne, a nie jest tak oczywiste. Z biegiem lat odkrywano nowe metody spajania i odkryto, że łączenie metali stało się ważnym elementem w rozwoju gospodarki.
Na chłopski rozum spawanie oznacza połączenie dwóch elementów, które mogą być wykonane z tego samego materiału, ale nie każdy wie, że nie jest to element konieczny. Trzeba jednak wiedzieć jakie elementy chcemy ze sobą połączyć i jakie materiały do tego wykorzystać.
Najpopularniejsze techniki spawania w Polsce
Jakie są zatem najbardziej popularne techniki spawania? Najczęściej podaje się: MMA, MIG, MAG i TIG.
Już od 2015 roku skutecznie działamy na rynku specjalistów usług montażowo-spawalniczych i wiemy sporo na ten temat. Postarajmy się zatem omówić najczęstsze techniki spawania.
SPAWANIE-111-MMA
To najstarsza metoda spawania przy użyciu łuku elektrycznego. Niezastąpiona podczas spawania na otwartej przestrzeni. Priorytetem jest ustawianie elektrody topliwej pod odpowiednim kątem do materiału, co wymaga pewnego doświadczenia spawacza. Ponieważ dysponujemy profesjonalnymi urządzeniami do spawania Orbitalnego, TIG, MIG/MAG, MMA. Nasz zespół posiada niezbędne certyfikaty i uprawnienia do pracy to daje gwarancję przedsiębiorcy, że nasza ekipa ma wymagane doświadczenie. Podczas spawania ELEKTRODĄ OTULONĄ powstaje połączenie ze stopionego materiału oraz topliwej elektrody otulonej. Spawanie 111-MMA posiada mniejszą wydajność niż inne metody takie jak MIG/MAG.
SPAWANIE-141-TIG
Niekoniecznie wydajna, jednak najbardziej wszechstronna metoda spawania. Wymaga od naszych spawaczy precyzji i dokładności, a co za tym idzie będzie trudna dla osób początkujących w branży.
I pokrótce, elektroda nie jest topliwa zatem stosuje się dodatkowe spoiwo, może nim być specjalnie dobrany pręt, który topi się nad spawanymi elementami. Stworzone spawy będą miały bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, będą estetyczne i nie wymuszą na nas wielu obróbek. Atutem jest brak rozprysków podczas obróbki TIG.
SPAWANIE MIG/MAG
Co się kryje za nazwą spawania MIG? Spawanie MIG to nic innego jak proces spawania w osłonie gazów obojętnych. Natomiast metoda MAG odbywa się w osłonie gazów aktywnych. Oba procesy można stosować nadzwyczaj uniwersalnie. Procesy MIG/MAG umożliwiają spawanie elementów z różnych materiałów, o różnych grubościach i geometriach. Spawanie metodą MIG nadaje się szczególnie do metali nieżelaznych. Metody MAG używa się głównie do spawania stali niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych. Najczęściej do spawania metodą MIG/MAG stosuje się druty pełne. Warunkiem podstawowym spawania metodą MIG/MAG jest łuk spawalniczy. Obie metody mają wady i zalety. Zaletami są wysoka wydajność stapiania i niski koszt spoiw. Najczęstsze wady to odpryski, wrażliwość na korozje i wilgoć, niższa jakość spoiny niż w metodzie TIG.
Wybierz profesjonalne usługi spawania
We wszystkich specjalistycznych ogłoszeniach, podczas zakupów sprzętu i materiałów spawalniczych spotkacie się państwo ze skrótami: MMA, MIG, MAG czy TIG i tych technicznych zwrotów musicie nauczyć się posługiwać i rozumieć, aby przyswajać podstawowe informacje branżowe.
Z niczym jednak nie pozostawimy Was samych, wystarczy, że wypełnicie formularz kontaktowy.